Kush ėshtė Ehli Bejti ?


Njohje e shkurtėr

Tė gjithė myslimanėt janė tė  njė mendimi se njė komision prej dijėtarėve jahudi dhe Priftėrinj tė e Naxhranit shkuan tek Profet Muhamedi (sa). Profeti i ftoi qė tė grumbullojmė tėrė familjet tona dhe tuajat nė njė vend dhe tė lusim Allahun qė ta mallkoi gėnjeshtarin. Allahu (xhsh) e zbriti kėtė ajet duke thėnė: {E kush tė kundėrshton ty nė ēėshtjen e tij (Isait) pasi tė ėshtė e ditur e vėrteta ti thuaj: «E jani t’i thėrrasim bijtė tanė  dhe bijtė tuaj grate tona dhe grate tuaja, vetat tona dhe vetat tuaja, mandej sinqerisht tė  lutemi pėr mallikim dhe mallkimin nga ana e Allahut ta hedhim kundėr gėnjeshtarėve}. (Ali Imran 61).

Kur zbardhi dita ata erdhėn tek Profeti dhe me Tė ishin Ali ibėn Ebi Talibi, Fatimeja, Hasani dhe Hysejni.

Krishterėt thanė : Cilėt janė kėta?     

Profeti (sa) tha : Ky ėshtė djali I xhaxhait tim dhe trashėgimtari im, kjo ėshtė bija ime Fatimeja, dhe kėto tė dy (Hasani dhe Hysejni) janė fėmijėt e mi.

Komentimi I ajetit nė thėnien bijtė tanė ėshtė (Hasani dhe Hysejni) (alejhima selam) dhe gratė tona (Fatimeja) dhe vetat tona  (Ali ibėn Ebi Talib).

Pastaj Profeti (sa) tha : O Zoti im kėto janė Ehli Bejti (Familja ime).

Pastaj i tha Aliut: Ti je tek unė ashtu siē ka qenė Haruni tek Musai me pėrjashtim se nuk ka Profet mbas meje.

Pra Ehli Bejti janė : Aliu, Fatimeja Hasani, Hysejni.

 

Ehli Bejti nė Kuran

Jeta e tė pamėkatėve