Kush jemi ne?

 

Kėtė rrjet e drejton sheih Vullnet Merja

Sė bashku me njė grup dijėtarėsh fetar tė cilėt ndjekin medh’hebin e Ehli Bejtit (as) dhe tė imamėve tė pamėkatshėm emrat e tė cilėve janė tė caktuar nė hadithin e Profet Muhamedit. Kėtė hadith e ka transmetuar Xhabir ibėn Abdullah El-Ensarij.  

Nė njė hadith zotria e jonė Ebi Abdilahi Xhafer ibėn Muahmed (as) ka thėnė: «Babai im I tha Xhabirit tė birit tė Abdullahit.

«Unė kėrkoj prej teje tė mė kryesh njė nevojė dhe dua tė jemi vetėm ne tė dy. Kur mbas disa ditėsh u bashkuan i tha atij: Mė lajmėro rreth asaj shkrese qė shikove nė dorėn e nėnės time Fatimeja (alejha selam). Xhabir tha : Pasha Allahun, unė hyra nė shtėpinė e Fatimesė e bija e Profet Muhamedit pėr ta uruar pėr fėminė e saj tė lindur Hysejni (as). Kur hyra pashė se ajo mbante nė dorė njė fletė me ngjyrė tė gjelbėr.

Nė tė gjindej shkrim mė i ndriēuar se dielli dhe aroma e tij ishte me e kėndshme se ajo e miskut. Unė i thashė: ǒėshtė kjo o bija e Profetit tė Allahut?

Ajo tha: Kėtė, Allahu ja dhuroi babait tim. Nė tė gjindet emri i babait tim, emri i Aliut dhe emri i evsajeve mbas Aliut prej fėmjėve tė mi. Unė i kėrkova asaj qė tė ma japė dhe unė ta shkruaj nė njė letėr pėr mua. Ajo veproi.

Ai i tha atij : A mund tė ma shfaqėsh mua atė ? Xhabir tha po. Ai shkoi nė shtėpinė e tij dhe e solli shkresėn.

Nė atė ishte shkruar : Bismilahi Rrahmani Rrahim. Ky ėshtė shkrim nga Zoti i ditur i poltfuqishėm qė ia dha Xhebrailit pėr Muhamedin vula e Profetėve.

O Muhamed : lartėsoi emrat e mi, bėhu pėrgėzues i mirėsive tė mia, mos e moho fuqinė Time, mos iu frikėso askujt pėveē Mej sepse ai qė i frikėsohet tė tjerėve dhe jo Mua, Unė do ta dėnoj me dėnim tė tmerrshėm. Unė tė zgjodha ty mbi tė gjithė tė dėrguarit dhe i favorisova vasijit (trashėgimtarėt) tuaj mbi evsijatė. Dhe e kam bėr Hasanin mbajtės tė diturisė Time mbas babait tė tij, dhe Hysejni fėmijėn mė tė mirė tė parėve dhe tė fundėve. Nė tė ėshtė i konstatuar imameti dhe prej tij do tė vijė Aliu Zejnel Abidin dhe Muhamed El-Bakiri mbajtėsit e diturisė Time dhe ftues nė vijėn e drejtė dhe tė vėrtetė, dhe Xhafer Sadiku (i vėrteti) nė thėnie dhe veprime. Mbas tij do tė ndodhė ērregullim verbues. Tė mjerė gėnjeshtarėt pėr robin tim dhe tė zgjedhurin tim prej krijesave tė Mia Musa dhe Ali El – Ridha tė cilin e vret njė person i pa fe nė qytetin qė e ndėrtoi besimtari i mirė nė krah tė sherrit tė krijesave tė Allahut.

Dhe Muhamed El Hadi mbrojtės i sheriait tim dhe i moraleve nė ymet. Hasani ėshtė prej tij dhe Muhamedi qė do tė vijė nė fundin e zamanit. Mbi kokėn e tij do tė gjindet njė re e bardhė e cila e hijezon prej diellit. Ai do tė flasi me gjuhėn e pastėr dhe tė dlirė tė cilin do ta dėgjojnė njėrėzit xhinėt dhe... Ai ėshtė Mehdiu prej Familjes sė Muhamedit (sa) i cili do ta mbushė tokėn me drejtėsi mbasi u mbush me pa drejtėsi» ([1]).([1] ) Biharul Anvar: V.36. F.202. kap:4. Hadithi: 6.